W ostatnich tygodniach klienci, którzy chcieli kupić małe auta dostawcze, musieli obejść się smakiem. Auta tego segmentu po prostu nie są na dziś dostępne w większości marek. Wyjątkiem są te napędzane silnikami elektrycznymi i… hybrydowe Toyoty.
Co to są kombivany?
Kombivany są bardzo popularnymi niewielkimi pojazdami dostawczymi, które powstały na bazie popularnych aut osobowych. Mają podniesioną sylwetkę i spore możliwości przewozowe. Są przy tym niewielkie z zewnątrz. Świetnie sprawdzają się więc w ruchu miejskim i wtedy, gdy nie ma potrzeby przewozu dużych rzeczy.
Przykładem kombivana są takie pojazdy jak Peugeot Partner, Citroen Berlingo, Renault Kangoo, VW Caddy, czy Mercedes Citan. To najmniejsze samochody dostawcze na rynku nie licząc przebudowanych aut osobowych.
Kombivan ma wiele zalet. Jest tani w zakupie i eksploatacji, dzięki wykorzystaniu części popularnych aut osobowych. Sama jazda jest równie komfortowa, co w cywilnych pojazdach. Parametry pozwalające na przewóz ładunków są jednak zachwycające, nierzadko bardzo zbliżone do dostawczaków.
Kombivany znikają z rynku?
Jest kilka problemów, przez które obecnie zamówienie takiego niewielkiego pojazdu dostawczego jest niemal niemożliwe. Przede wszystkim dotyczą ich te same problemy, co innych samochodów. Globalny kryzys powoduje problemy z dostawami wielu komponentów. Półprzewodniki niezbędne do produkcji samochodów są coraz trudniej dostępne, co przekłada się na trudność w zakupie samochodu. Kombivany jako samochody niedrogie nie przynoszą swoim producentom dużych zysków. Nic więc dziwnego, że jako pierwsze wylatują z ich oferty.
Kolejnym problemem jest… ekologia. Producenci muszą spełniać surowe limity dotyczące czystości spalin sprzedawanych pojazdów. Większość firm oferuje teraz jedynie elektryczne wersje swoich kombivanów (Renault, Peugeot, Citroen). Wyjątkiem jest tu Toyota, która dzięki napędowi hybrydowemu wciąż mieści się w normach.
Toyota jest także jednym z liderów wśród nowych technologii. Zobacz artykuł o autonomicznym samochodzie do tankowania.