Rynek akcesoriów samochodowych stale się rozwija, a wraz z postępem technologicznym również akcesoria i dodatki stają się nowocześniejsze. Dzięki nim auto nie tylko zyskuje na wyglądzie, ale przede wszystkim na funkcjonalności.
Jak wygląda budowa samochodowych elektrycznych wyciągarek ?
Wyciągarki samochodowe zbudowane są z zaledwie kilku elementów. Każdy z nich ma kluczowe znaczenie i wpływ na maksymalny uciąg, a także prędkość wciągania oraz wyciągania liny. Wśród elementów składowych wyciągarek samochodowych znajdują się:
- silnik elektryczny będący podstawą wyciągarek. To silnik nadaje moc oraz szybkość działania oraz trwałość wyciągarek,
- wał, będący elementem nośnym liny, w kształcie walca. Najczęściej wał produkuje się ze stali, dzięki czemu przedmiot staje się wysoce odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Wał odpowiada przede wszystkim za nawijanie liny,
- lina występująca na rynku w dwóch wariantach do wyciągarek elektrycznych. Lina może być sztuczna (odporne na przetarcia w trakcie zwijania, stosunkowo lekkie i odporne, a jednocześnie droższe). Może również być stalowa (ogromnie odporna na przetarcia).
Do czego wykorzystuje się wyciągarki samochodowe?
Wyciągarki elektryczne samochodowe to urządzenia o wysokiej uniwersalności, jednak przy zakupie warto decydować się na model, który nadaje się do konkretnego rodzaju pracy, do której ją użyjemy. Najczęściej występującym zastosowaniem elektrycznych wyciągarek samochodowych jest wciąganie aut na lawetę pojazdów, które nie są w stanie samodzielnie wjechać na auto-lawetę, lub też jako wspomagacz do samodzielnego wydostania się w ciężkich warunków, np. do samodzielnego wydostania się z błota w trakcie pokonywania trasy off-roadowej. Podczas zakupu wyciągarek warto przyjrzeć się parametrom konkretnych marek i modeli, bowiem znacznie się różnią między sobą. Największą uwagę warto zwrócić na siłę uciągu, którą należy dostosować przede wszystkim do sposobu użytkowania konkretnego urządzenia, a także warto zwrócić uwagę na straty w napędzie.