Wielu użytkowników pojazdów mechanicznych przykłada dużą wagę do ich wyglądu. Często jest tak, że wygląd auta jest nawet ważniejszy niż faktyczne osiągi danego modelu. Z racji, iż auto detailling zyskuje coraz bardziej na popularności, nowoczesne metody zabezpieczenia karoserii również cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
Jakie zalety ma zabezpieczenie pojazdu powłoką ceramiczną?
Lakier samochodowy jest najbardziej narażony na zewnętrzne uszkodzenia. Nawet niewielkie zarysowania mogą powstać podczas prozaicznego mycia samochodu na myjni automatycznej. W związku z czym niezbędne okazuje się stosowanie wszelkich odpowiednich zabezpieczeń, dzięki którym karoseria auta przez dłuższy czas pozostanie w nienaruszonej formie. Idealnym przykładem takiego zabezpieczenia okazuje się powłoka ceramiczna, która zabezpiecza lakier samochodu przed wszelkimi zarysowaniami. W potocznym słownictwie warstwa ceramiczna nazywana jest lustrem, ponieważ oprócz ochrony karoserii nadaje jej dodatkowo niepowtarzalnego, szklanego blasku. Powłoka ceramiczna posiada dobre właściwości hydrofobowe, dzięki czemu po umyciu auta kurz i brud dużo wolniej ponownie osadza się na karoserii. Dodatkowo, dzięki specjalnym właściwościom niektóre rodzaje powłok ceramicznym mogą się samo regenerować pod wpływem ogrzewania bądź promieniowania słonecznego.
Rodzaje powłok ceramicznych
Każdy użytkownik pojazdu mechanicznego chcący zastosować w swoim aucie powłokę ceramiczną stoi przed szerokim wyborem. Dobór odpowiedniej powłoki ma kolosalne znaczenie, a wybór bywa trudny z racji na unikalne właściwości każdego z dostępnych typów preparatów. Preparaty ochronne dzielą się głównie na preparaty do ochrony całej karoserii, a także na preparaty chroniące np. same szyby pojazdu. Innym podziałem powłok ceramicznych jest ich podział ze względu na przeznaczenie danej powłoki. Wpływa na to między innymi ilość pokonywanych kilometrów danym samochodem, częstotliwość mycia auta, cykl jazdy, a także wiele innych.