Transport wewnętrzny towarów to bardzo ważny proces zachodzący m.in. w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Klasycznym przykładem będzie tutaj przenoszenie różnego rodzaju ładunków z magazynu na linię produkcyjną lub odwrotnie. W wielu przedsiębiorstwach proces ten wciąż jest realizowany ręcznie, w tym z wykorzystaniem wózków widłowych i tzw. paleciaków. Tymczasem można i naprawdę warto to zorganizować zupełnie inaczej. Przeczytaj nasz artykuł na temat bezobsługowego transportu wewnętrznego.
Czym jest bezobsługowy transport wewnętrzny?
Pisząc o bezobsługowym transporcie wewnętrznym mamy na myśli instalację, która umożliwia automatyczne przenoszenie różnego rodzaju ładunków w obrębie jednego zakładu, środowiska pracy czy nawet pomiędzy budynkami.
Celem jest osiągnięcie stanu, w którym pracownicy nie będą bezpośrednio zaangażowani w transport towarów, jedynie nadzorując ten proces. Fizyczne przenoszenie będzie realizowane za pomocą odpowiednio dobranych i skonfigurowanych maszyn.
Takie rozwiązanie nie jest żadną nowością. Bezobsługowy transport wewnętrzny to wręcz standard w nowoczesnych zakładach, które postawiły na technologie z dziedziny automatyzacji przemysłu.
Gdzie sprawdzi się taka instalacja?
Bezobsługowy transport wewnętrzny to doskonała propozycja dla przedsiębiorców, którzy działają w takich branżach, jak:
- Produkcyjna;
- Wydobywcza/górnicza;
- Logistyczna;
- E-commerce (duże magazyny wysyłkowe);
- Transportowa;
System transportu wewnętrznego sprawdzi się wszędzie tam, gdzie następuje przyjmowanie i wysyłanie różnego rodzaju towarów, jak i zachodzą procesy produkcyjne.
Korzyści z inwestycji w bezobsługowy transport wewnętrzny
Coraz więcej przedsiębiorstw interesuje się zagadnieniami związanymi z automatyzacją przemysłu. Zwykle jednymi z pierwszych inwestycji w tym obszarze są: zrobotyzowanie linii produkcyjnej oraz właśnie zautomatyzowanie procesu transportu wewnętrznego.
Zyskując system bezobsługowego transportu bliskiego przedsiębiorca może się spodziewać m.in.:
- Znaczącego przyspieszenia transportu i tym samym zwiększenia wydajności zakładu;
- Wzrostu poziomu bezpieczeństwa, zminimalizowania liczby wypadków przy pracy i kontuzji wysiłkowych;
- Lepszego zarządzania kadrami, w tym możliwości przeniesienia części pracowników odpowiedzialnych za logistykę i magazyn na stanowiska produkcyjne;
- Obniżenia kosztów funkcjonowania zakładu (m.in. poprzez zmniejszenie presji płacowej oraz możliwość zredukowania zatrudnienia);
Jak zyskać system automatycznego transportu wewnętrznego?
Zbudowanie takiego systemu nie jest łatwym zadaniem. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie istnieją tutaj rozwiązania uniwersalne, które idealnie sprawdzą się w każdym zakładzie. Pierwszym krokiem jest zatem drobiazgowe przeanalizowanie realnych potrzeb i specyfiki danego przedsiębiorstwa, również pod kątem istniejącej architektury budynku, instalacji, aktualnie wykorzystywanych technologii transportu bliskiego itd.
Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest powierzenie kompleksowej realizacji inwestycji jednemu partnerowi, który ma wieloletnie doświadczenie w budowie instalacji transportowych. Na polskim rynku szczególnie dobrą opinią cieszy się spółka PROMUS Katowice, która realizuje kontrakty w całej Europie, m.in. w Czechach.
PROMUS Katowice od ponad 30 lat dostarcza na rynek zaawansowane rozwiązania z zakresu automatyzacji i robotyzacji procesów przemysłowych. Dysponuje dużym zespołem inżynierów, zapewniając klientowi całościową obsługę na każdym etapie realizacji inwestycji – od doradztwa technicznego, przez projektowanie, wykonawstwo, montaż, uruchomienie, przeszkolenie, aż po późniejsze serwisowanie linii transportowej. Z pełną ofertą spółki można się zapoznać na stronie promuskatowice.pl.
Więcej o bezobsługowym transporcie wewnętrznym, z akcentem na korzyści wynikające z inwestycji w to rozwiązanie, przeczytasz w artykule na stronie https://promuskatowice.pl/artykuly/bezobslugowy-transport-wewnetrzny-korzystna-zmiana-w-funkcjonowaniu-zakladu/.