Z biegiem lat samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. I tak jak każdy rodzaj aut mają swoje wady i zalety. Przede wszystkim może się okazać, że to zbyt wcześnie, jak na polskie warunki, żeby kupować takie auto. Powodem jest zbyt mała ilość ogólnodostępnych stacji ładujących. Ale czy to jedyna wada elektryków? A może mają więcej zalet? Przekonajcie się sami.
Zalety samochodów elektrycznych
Zaczniemy od tego, że auta elektryczne na pewno są bardziej ekonomiczne jeśli chodzi o koszt paliwa. W przypadku samochodu z silnikiem Diesel zapłacimy nawet dwa razy tyle za przejechaną odległość co za tę samą trasę autem elektrycznym. Możemy być też spokojni o duże wahania cen, ponieważ prąd jest zdecydowanie bardziej stabilny w porównaniu do ropy. Poza tym elektryki zapewniają wysoki komfort jazdy. Są ciche, łatwo się prowadzą i są bardzo proste w obsłudze jeśli chodzi o podłączanie ich do prądu. Według prowadzonych testów i badań, samochody elektryczne zdecydowanie rzadziej ulegają awariom, co sprawia, że są również tańsze w utrzymaniu. W większych miastach, dodatkową zaletą jest to, że samochodem elektrycznym zaparkujemy na każdym miejskim, płatnym parkingu całkowicie za darmo. To ukłon w stronę kierowców, którzy posiadając taki samochód dbają o środowisko.
Wady samochodów elektrycznych
Wiadomo, że każdy rodzaj aut ma oprócz wielu zalet, również wady. Tak też jest w przypadku samochodów elektrycznych. Ich największą wadą jest chyba to, że trzeba je naprawdę często ładować. Niektóre modele trzeba podłączyć do prądu już po przejechaniu 200-300 kilometrów. Sprawia to, że wycieczka w dłuższą trasę może okazać się niemożliwa. I tu pojawia się druga wada. W Polsce wciąż jest niezwykle mała ilość ogólnodostępnych stacji ładujących dla aut elektrycznych. Elektryki mają jeszcze dwie, spore wady. Po pierwsze nowe z salonu mogą być dużo droższe od aut benzynowych. A po drugie nie każdy mechanik podejmie się naprawy auta elektrycznego.