Logistyka ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania każdej firmy. Odpowiednio przeprowadzone działania logistyczne są kluczowe dla przebiegu całego procesu produkcji – od planowania do końcowej transakcji. Warto wiedzieć, co składa się na proces logistyczny i jak nim odpowiednio zarządzać.
W największym skrócie, rolą kierownika logistyki i dystrybucji jest organizowanie magazynowania i dystrybucji towarów. Do zakresu obowiązków każdego logistyka należą takie działania jak nadzór i kontrola transportu (zarówno importu jak i eksportu), magazynowanie, planowanie procesu produkcji i realizacja zamówień. Już po tym krótkim wstępie widać, że jest to stanowisko wymagające niezwykłej odpowiedzialności.
Gospodarka rynkowa niemalże oparta jest na logistyce. Tylko sprawna logistyka pozwala na efektywne funkcjonowanie przedsiębiorstw. Każda decyzja logistyczna ma ogromne znaczenie dla całej firmy. Nowoczesna logistyka bogato czerpie z dorobku takich dziedzin wiedzy jak ekonomia, marketing, czy badania nad nowymi technologiami.
Procesy logistyczne odgrywają ważną rolę we wprowadzaniu wszelkich innowacji. Mogą się one dokonywać tylko wtedy, gdy przepływ towarów i usług odbywa się bez żadnych zakłóceń. Sprawnie funkcjonujące przedsiębiorstwo ma większe szanse na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej w porównaniu do firm, które wykazują pewne trudności w zarządzaniu procesami produkcyjnymi i dystrybucyjnymi. Dobry logistyk to taki, który potrafi szybko reagować na zmieniające się okoliczności.
W dobie globalizacji kwestia transportu dóbr stała się jeszcze bardziej istotna. W tym kontekście podstawowym pojęciem logistycznym są globalne łańcuchy dostaw. Łańcuchy dostaw składają się z czterech podstawowych elementów: produktów, budynków, pojazdów i trasy. Logistyka czuwa nad tym, by kanały dystrybucji działały bez zarzutu. Tylko wtedy firma może zdecydować się na międzynarodową ekspansję na rynki zagraniczne.
Dwa główne przykazania współczesnej logistyki to maksymalizacja potrzeb i minimalizacja kosztów. Tylko ta zasada pozwala wybić się w rynkowej grze. Optymalne wykorzystanie dostępnych zasobów pozwala pozostawić w tyle inne firmy. Rynek konsumenta wyróżnia się wysokimi wymaganiami. Proces logistyczny pełni niezwykle ważną funkcję w próbie ich zaspokojenia. Ponadto niezawodna usługa logistyczna może podnieść wartość firmy i pomóc w utrzymaniu pozytywnego wizerunku.