Drabiny to niezbędny sprzęt w każdym gospodarstwie domowym oraz w wielu branżach: budownictwie, przemyśle czy logistyce. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów drabin są drabiny składane. Dzięki opcji składania można je łatwo przenosić oraz przechowywać, co znacznie ułatwia ich użytkowanie. W poniższym artykule przedstawiamy więcej informacji o ich właściwościach i zastosowaniu.
Drabina składana – funkcjonalności
Drabiny składane sprawdzają się podczas wielu prac budowlanych i remontowych. Chętnie wykorzystuje się je również jako wyposażenie magazynów i hal. Drabina aluminiowa, w skrócie drabina alu, to najczęściej wybierany typ modeli składanych zarówno przez klientów indywidualnych, jak i profesjonalistów – mówi Mirosław Stańczyk, ekspert z firmy EMPORO. – Doceniana jest za dużą wytrzymałość przy stosunkowo niewielkim ciężarze. Ponadto aluminiowe drabiny są łatwe w czyszczeniu. Występują w różnych wariantach – najczęściej składają się z dwóch lub trzech części, w zależności od wybranego modelu. Standardowa wersja dwuelementowa zajmuje niewiele miejsca, a opcja trzyelementowa szczególnie przydaje się w miejscach, gdzie są schody.
Jaką drabinę wybrać?
Drabiny do zastosowań ogólnych
Dzięki niewielkiej wadze są szczególnie użyteczne w pomieszczeniach takich jak biura czy archiwa, gdzie ich stosowanie wymaga częstych przemieszczeń. Drabina aluminiowa składa się z aluminiowych profili, których końce są zabezpieczone stopkami z tworzywa sztucznego. Z kolei, pałąk do podpierania wystaje ponad górną platformę, co umożliwia wygodne ułożenie ciała podczas pracy.
Drabiny do zastosowań profesjonalnych
Modele profesjonalne służą do użytku w trakcie remontu, budowy, a także w magazynach np. do załadunku czy wyładunku lekkich towarów. Są wytwarzane z masywnych profili aluminiowych wysokiej jakości. Na końcach posiadają wytrzymałe stopki przeciwpoślizgowe. Drabiny profesjonalne mają również szerokie nośne profile boczne i solidne stopnie, co zapewnia im stabilność. Elementy boczne są wyższe niż ostatni poziom podestu roboczego i służą jako barierka do oparcia się. Niektóre modele posiadają dwie boczne poręcze oraz dwie stałe rolki jezdne, ułatwiające manewrowanie drabiną.
Przejezdna drabina podestowa składana
Dzięki mobilności, kompaktowym wymiarom w stanie złożonym i dużej powierzchni do odkładania przejezdne drabiny to elastyczne rozwiązania, które można wykorzystać podczas pracy przy regałach. Zawiasy na obu podporach ukośnych usprawniają komfortowe składanie modelu i jego wygodne przechowywanie nawet na małej przestrzeni. Antypoślizgowe, wymienne stopki zapewniają większą stabilność i bezpieczeństwo, a także wygodę w użytkowaniu. Przy wyborze odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę, czy jest zgodny z normą EN 131-7, która określa, czy produkt spełnia wyznaczone wymagania stateczności i bezpieczeństwa.
Drabina teleskopowa
Drabiny teleskopowe są przydatne do różnych prac, na przykład do malowania na dużej wysokości czy przycinania masywnych drzew. Ich lekka konstrukcja i łatwość w transporcie usprawnia prace, a rozłożenie nie zajmuje dużo czasu i pozwala swobodnie dopasować wysokość produktu do aktualnych potrzeb. Składają się z kilku sekcji, które można rozłożyć i złożyć na sobie, co pozwala na zmniejszenie rozmiaru. Korzystanie z drabiny teleskopowej jest proste, ale wymaga pewnych środków ostrożności. Przed rozłożeniem należy upewnić się, że wszystkie segmenty są dobrze zablokowane, aby uniknąć niebezpieczeństwa czy niekontrolowanego zginania.
Jak widać, drabina składana to niezwykle przydatny produkt w każdym domu, warsztacie i magazynie. Wybór odpowiedniego modelu dostosowanego do indywidualnych oczekiwań i potrzeb danego miejsca znacznie usprawni magazynowanie, transport lub wykonywanie różnych prac remontowych i budowlanych.