Oto pięć miast, które mają obecnie najlepszy transport publiczny na świecie, doskonałe drogi, trasy, różnorodne systemy mobilności, łączność z całym miastem, wykorzystanie technologii przy płaceniu za przejazd i szybkość podróżowania.
Kurytyba, Brazylia
Stolica południowej brazylijskiej prowincji Parana, nazywana zielonym miastem Brazylii, słynie również z doskonałej komunikacji miejskiej, z systemem autobusów kursujących po pasach przeznaczonych tylko dla autobusów. Z tej usługi korzysta około 85 proc. społeczeństwa.
Od 1965 roku miasto Kurytyba zaprojektowało i wdrożyło Master Plan oparty na trzech kluczowych aspektach: systemie drogowym, zagospodarowaniu terenu i transporcie publicznym, na podstawie którego miasto zbudowało swój rozwój gospodarczy, społeczny i środowiskowy.
Stała modernizacja Zintegrowanej Sieci Transportowej, która wykorzystuje autobusy przegubowe i dwuczłonowe w różnych częściach miasta, umożliwia mieszkańcom i turystom przemieszczanie się w dowolne miejsce Kurytyby.
Moskwa, Rosja
Połączenie transportu, kultury i sztuki to klucze, dzięki którym moskiewskie metro jest jednym z najlepszych na świecie i jednym z najczęściej używanych i odwiedzanych przez turystów środków transportu.
Znane jako najbardziej dokładne i punktualne metro na świecie, jego wydajność, szybkość i piękno sprawiają, że jest jednym z najbardziej ruchliwych na świecie, przewożąc ponad 8,2 mln pasażerów.
Wiedeń, Austria
Transport publiczny jest ulubiony przez turystów i stał się symbolem miasta i jednym z najpopularniejszych sposobów poruszania się po całym mieście zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.
System transportowy obsługuje około 1,6 miliarda pasażerów rocznie, co jest liczbą, która mówi wiele o serwisie, opłatach i różnorodności usług podczas korzystania z systemu transportowego.
Miasto Wiedeń posiada 30 linii tramwajowych i ponad 80 linii autobusowych, które kursują po całym mieście oferując najlepsze podróże i usługi, do tego stopnia, że system transportu publicznego ma najlepsze wyniki na świecie według Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Publicznego.
Hongkong, Chiny
Aby przemieścić wszystkich mieszkańców tej wielkiej metropolii, trzeba mieć rozbudowany system transportu publicznego o pojemności dla ponad 7,072 mln mieszkańców.
Sieć transportu publicznego, jak go nazywają, składa się z metra, tramwajów, autobusów, minibusów, promów i taksówek, z których te ostatnie zaczęły rewolucjonizować transport w kraju i na świecie, wprowadzając taksówki elektryczne.
Około 90 procent populacji korzysta z sieci transportowej, która jest jedną z najczystszych na świecie i stała się jednym z najbardziej udanych systemów płatności elektronicznych. Karta Octopus, wprowadzona w 1997 roku, służy do płacenia za przejazd, ale może być również używana w sklepach, restauracjach, supermarketach i innych firmach.
Monachium, Niemcy
Monachium to największe miasto Bawarii, jedno z najbardziej zaludnionych i jedno z najważniejszych miast w Niemczech. Posiada rozbudowany system transportu publicznego, dzięki któremu miasto jest skomunikowane w dzień i w nocy.
System posiada podziemny system metra zwany U – Bahn, składający się z 6 linii i 98 stacji w całym mieście, a także podziemne lub miejskie linie kolejowe zwane S – Bahn i tramwaje zwane U – Bahn, z których korzysta ponad 330 milionów ludzi rocznie (dane z 2006 roku).
Przewodniki turystyczne po wymienionych miastach i wielu innych destynacjach znajdziesz w http://www.ktoredy.pl