Podnośniki nożycowe są urządzeniami powszechnie stosowanymi podczas prac wysokościowych. Umożliwiają szybkie, wygodne i bezpieczne dostanie się na znaczne wysokości w obiektach i na zewnątrz nich. W jakich sytuacjach warto zdecydować się na ich wynajem? Przekonajcie się!
Czym wyróżniają się podnośniki nożycowe?
Urządzenia podnośnikowe, do których zaliczane są podnośniki nożycowe, przeznaczone są do prowadzenia prac wysokościowych. Maszyny są określane także jako podnośniki koszowe nożycowe, zwyżki nożycowe albo podesty nożycowe.
Charakterystyczną cechą podnośników tego rodzaju jest ich nożycowa podstawa, która składa się z krzyżujących się ramion i przypomina nożyczki – stąd też pochodzi jej nazwa. Umożliwia ona pionowe unoszenie platformy roboczej i wykonywanie prac na wysokości.
Na szczycie nożycowej podstawy znajduje się platforma robocza wyposażona w wejście i barierki, które zabezpieczają operatora oraz znajdujące się na platformie urządzenia i materiały potrzebne w trakcie pracy. Na platformie w wielu modelach dostępne są też gniazdka, dzięki którym można łatwo podłączyć elektronarzędzia. Wiele modeli podnośników ma również wysuwane balkony, dzięki którym można powiększyć ich zasięg boczny oraz obszar roboczy.
Podnośniki nożycowe są dostępne w dwóch wariantach pod względem ich napędu – jako podnośniki elektryczne wyposażone w napęd elektryczny oraz podnośniki spalinowe, które wyposażone są w wydajne silniki diesla.
Podnośniki nożycowe – w jakich pracach się sprawdzają?
Podnośniki nożycowe mogą być wykorzystane podczas wielu rodzajów prac wysokościowych, które prowadzone są w obiektach i na zewnątrz nich.
Ze względu na swoją budowę i pionowe wznoszenie najlepiej sprawdzają się one podczas zadań prowadzonych bezpośrednio pod miejscem docelowym, ewentualnie oddalonym o długość wysuwanego pomostu, która w większości modeli wynosi od 90 cm do 1,2 m.
Przykładowe prace, w których można wykorzystać podnośniki nożycowe:
- Prace budowlane, na przykład montaż dachów, elewacji, konstrukcji metalowych hal,
- Prace wykończeniowe, na przykład malowanie nawierzchni, montaż termoizolacji,
- Prace instalacyjne, takie jak montaż instalacji elektrycznych, HVAC, systemów bezpieczeństwa,
- Prace remontowe i renowacyjne,
- Konserwacja i naprawy, na przykład wymiana żarówek,
- Prace porządkowe, przykładowo mycie okien i innych powierzchni, usuwanie sopli lodu, czyszczenie rynien,
- Prace z zielenią, na przykład przycinanie gałęzi, wycinka drzew,
- Prace w branży eventowej, między innymi rozkładanie scen, nagrywanie z wysokości.
To tylko przykładowe rodzaje prac, podczas których wykorzystać można podnośniki nożycowe, ponieważ mogą być one używane również podczas innych zadań na wysokości.
Podnośniki nożycowe podczas pracy
Jakie zalety mają podesty nożycowe?
Podesty nożycowe są urządzeniami podnośnikowymi o wielu zaletach, do których zaliczane są między innymi:
- Stabilna, duża platforma – wybrane modele pozwalają na jej poszerzenie przez dodatkowe, wysuwane balkony,
- Wysoka nośność – dzięki niej podesty te pozwalają na pracę kilku pracowników jednocześnie, nawet do 6 osób, także razem z materiałami i narzędziami,
- Stabilność – podnośniki te wyróżniają się bardzo wysoką stabilnością na różnych nawierzchniach, co przekłada się na większe bezpieczeństwo i komfort pracy,
- Duża wysokość robocza – modele te pozwalają na pracę na wysokości nawet około 15-16 m, zależnie od konkretnego modelu,
- Nadają się na różne nawierzchnie – elektryczne podnośniki z niebrudzącym ogumieniem mogą być używane we wnętrzach, a podnośniki spalinowe z napędami 4×4 na wymagających terenach, na przykład na otwartym placu budowy,
- Prosta obsługa – intuicyjne panele sterowania pozwalają na wygodne prowadzenie podnośnika.
Kto może obsługiwać podnośniki nożycowe?
Aby obsługiwać podnośniki nożycowe, konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień do ich obsługi, które określane są jako zaświadczenia kwalifikacyjne.
Uprawnienia na podnośniki nożycowe są nadawane po zaliczeniu egzaminu odbywającego się przed komisją UDT. Egzamin ten składa się z dwóch części – teoretycznej z testem jednokrotnego wyboru oraz z praktycznej polegającej na obsłudze podnośnika.
Przed przystąpieniem do obsługi podnośnika nożycowego warto zapisać się na kurs jego obsługi, który organizowany jest przez ośrodki szkoleniowe na terenie całego kraju.
Gdzie wynająć podnośnik koszowy nożycowy?
Wynajmem podnośników nożycowych zajmują się różne wypożyczalnie tego typu sprzętu działające na terenie całego kraju. W województwach śląskim, dolnośląskim, mazowieckim oraz łódzkim wynajmem podestów nożycowych zajmuje się wypożyczalnia AA Herkules, która ma w swojej ofercie zarówno modele elektryczne, jak i spalinowe. AA Herkules oferuje wynajem podnośników nożycowych wraz z usługą transportu, serwisu i szkoleniami — pełna oferta wynajmu dostępna jest na stronie: https://podnosnikikoszowe.pl/podnosniki-nozycowe na którą zapraszamy.