W transporcie używanych jest wiele rodzajów pojazdów. Są wśród nich zwykłe samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe w różnych odmianach. W tym artykule skupmy się jednak głównie na pojazdach dostawczych. Jakie są ich rodzaje?
Dostawczaki bazujące na samochodach osobowych?
Do najbardziej popularnych samochodów dostawczą należą małe kombiwany opracowane na konstrukcjach aut osobowych. Do pierwszych tego typu pojazdów można zaliczyć Renault Kangoo i Peugeota Parentra, choć wcześniej, szczególnie we Francji, spotykane były podobne auta. Jednak to wspomniana dwójka wypromowała ten typ pojazdów. W Polsce, w czasach PRL-u także mieliśmy swoje auta tego typu. Wystarczy wspomnieć choćby Syrenę Bosto – auto dostawcze z kabiną zwykłej osobówki.
Zaletami takich samochodów dostawczych są niska cena, małe koszty eksploatacji i świetne odnajdywanie się w warunkach miejskich. Ze względu na małe rozmiary świetnie bowiem sprawdzają się w ciasnych uliczkach i na zatłoczonych parkingach. Są często wykorzystywane w drobnym handlu oraz jako małe auta kurierskie.
Samochody dostawcze do 3,5 tony DMC
Największymi samochodami, którymi można kierować posiadając jedynie prawo jazdy kategorii B są auta dostawcze o masie całkowitej (załadowanego auta) do 3,5 tony. Do najpopularniejszych modeli należą VW Transporter, Renault Trafficc i Fiat Ducato. Ze względu na wiele rodzajów zabudowy, takie pojazdy mogą służyć w wielu rolach. Najpopularniejsze są blaszane busy lub ich przeszklone, częściowo osobowe odpowiedniki. Bardziej wyspecjalizowane konstrukcje mogą mieć indywidualną zabudowę – wywrotkę, skrzynię, chłodnię, dźwig i wiele innych typów.
Największą zaletą takich aut jest możliwość kierowania przez osoby bez dodatkowych zezwoleń, która jest połączona z dość dużymi walorami transportowymi.
Duże auta dostawcze powyżej 3,5 tony DMC
Większe pojazdy dostawcze spotykane są często w usługach spedycyjnych na dalszych trasach. Do kierowania pojazdem o masie własnej przekraczającej 3,5 tony wymaga jednak zrobienia kursu na prawo jazdy kat. C, przez co ilość pracowników jest mocno ograniczona.
Najpopularniejszymi pojazdami tej kategorii są Renault Master, Iveco Daly oraz VW Lt. W tej grupie znajdują się jednak także mniejsze auta dostawcze o wydłużonych rozstawach osi i z większą ładownością.
Większe pojazdy to już typowe auta ciężarowe i TIR-y.
Zobacz artykuł o kierowcy TIR-a prowadzącym pod wpływem alkoholu.