Projektowanie oprogramowania i procesów workflow w tradycyjny sposób, a więc przez tworzenie kodu źródłowego, jest dosyć czasochłonne i wymaga zainwestowania sporych środków finansowych. Rozwiązaniem, które w ostatnim czasie znacznie zyskało na popularności jest technologia low-code. Co jednak umożliwiają platformy, które ją wykorzystują i jak może ułatwić ona pracę?
Czym są rozwiązania low-code?
Obecnie coraz więcej mówi się o tym, że nowe technologie są zagrożeniem dla niektórych branż i mogą sprawić, że wiele osób straci swoją pracę. Nadal istnieją jednak profesje, w których od lat zauważa się deficyt specjalistów. Jedną z niezwykle cenionych umiejętności na rynku pracy jest obecnie programowanie. Mimo tego, że branża informatyczna od wielu lat kusi wysokimi zarobkami, nadal mamy do czynienia z sytuacją, w której zapotrzebowanie na specjalistów jest bardzo duże. Efektem tego jest fakt, że wiele firm ma problem ze znalezieniem odpowiedniej i wykwalifikowanej osoby, która mogłaby zająć się tworzeniem systemów i aplikacji. Odpowiedzią rynku na taką sytuację jest popularyzacja technologii low-code, której celem jest ułatwienie projektowania i modyfikacji oprogramowania.
Tworzenie oprogramowania oraz optymalizacja i wdrażanie procesów przez lata kojarzyły się z wieloma godzinami pisania kodu źródłowego. Czynność ta wymagała bardzo dużej wiedzy i doświadczenia. Dodatkowo często była zlecana osobom, które nie miały bezpośredniej styczności z procesami, których dotyczyły tworzone rozwiązania. Rodziło to pewne utrudnienia z dokładnym przekazaniem oczekiwań względem gotowego produktu czy też wprowadzanych ulepszeń i modyfikacji. Wiele z tych problemów eliminują obecnie rozwiązania low-code. Na czym w takim razie polega ich zastosowanie?
Technologie low-code mają na celu jak największe uproszczenie tworzenia oprogramowania, tak by były w stanie robić to także osoby, które nie są specjalistami w tej dziedzinie. W tym celu wykorzystuje się platformy, które umożliwiają na przykład graficzne modelowanie procesów workflow. Do tworzenia gotowych rozwiązań wykorzystywane są szablony i moduły, które można łączyć i dostosowywać do własnych wymagań. Dzięki swojej ogromnej funkcjonalności platformy low-code są w stanie w dużej mierze zastąpić tradycyjne programowanie, które opiera się na pisaniu kodu źródłowego.
Zalety low-code
W ostatnich latach widzimy znaczne zwiększenie zainteresowania rozwiązaniami low-code. Wiemy już, że wynika ono w pewnej mierze z chęci wyręczenia programistów podczas tworzenia prostych rozwiązań. Platformy low-code moją jednak także wiele innych zalet, dzięki którym również w kolejnych latach będziemy mieli do czynienia ze wzrostem popularności tej technologii. Jakie więc konkretne korzyści może zapewnić to rozwiązanie?
Innowacyjność
Aby platformy low-code mogły działać, konieczne jest wykorzystanie zaawansowanych technologii. Co ważne, rozwiązania na których są one oparte, również są ciągle rozwijane, co zapewnia możliwość przeprowadzania bieżących aktualizacji. Wykorzystanie takich narzędzi staje się obecnie powszechniejsze właśnie ze względu na ich innowacyjność. Dzięki użyciu technologii low-code możliwe jest bowiem zautomatyzowanie wielu procesów, co zmniejsza liczbę błędów i przyspiesza tworzenie nowych rozwiązań.
Większa innowacyjność firm, które wykorzystują technologię low-code, wynika także z tego, że tworzenie konkretnych rozwiązań jest możliwe przez osoby, które dokładnie znają wszystkie procesy i wiążące się z nimi problemy. Eliminuje to wszelkie nieporozumienia, które mogą powstać przy zlecaniu stworzenia systemów i aplikacji.
Zwinność
Prowadzenie biznesu w obecnym czasie wymaga bardzo szybkiego i elastycznego reagowania na zachowanie rynku. Niekiedy konieczna jest więc zmiana kierunku działań już w trakcie procesu tworzenia konkretnego rozwiązania. W przypadku tradycyjnego tworzenia kodu wprowadzanie zmian jest znacznie trudniejsze i niekiedy wymaga nawet zaczynania pracy od początku. Platformy low-code korzystają jednak z rozwiązań, które umożliwiają zwinne zarządzanie projektami. Dzięki temu możliwe jest śledzenie, testowanie i wprowadzanie poprawek na każdym etapie pracy. Pozwala to uzyskać efekt, który będzie perfekcyjnie dopasowany do aktualnych potrzeb danej firmy.
Szybkość
Mogłoby się wydawać, że tworzenie aplikacji i systemów lub projektowanie procesów workflow przez programistę jest szybsze niż w sytuacji, gdy zajmuje się tym osoba, która nie jest specjalistą w dziedzinie programowania. Okazuje się jednak, że dzięki platformom low-code nawet osoby, które nie znają języków programowania są w stanie wiele rzeczy zrobić szybciej niż programiści, którzy tę samą czynność wykonywaliby przez stworzenie od nowa kodu źródłowego. Jest to szczególnie ważne obecnie, kiedy to czas wdrożenia konkretnego rozwiązania decyduje o sukcesie firmy i nie można sobie pozwolić na wyprzedzenie przez konkurencję.
Niższe koszty
Technologia low-code pozwala jednak nie tylko na oszczędność czasu, ale także i pieniędzy. Wszyscy doskonale wiedzą, że znalezienie i utrzymanie kompetentnych programistów wymaga obecnie dużych starań oraz przeznaczenia odpowiednich środków finansowych. Ze względu na to, że praca przy wykorzystaniu rozwiązań low-code nie wymaga perfekcyjnej znajomości języków programowania, może ją wykonywać znacznie więcej osób. Dodatkowo większość zadań można zakończyć szybciej niż przy pomocy tradycyjnego programowania. Wszystko to przekłada się na fakt, że tworzenie systemów i projektowanie procesów workflow jest dzięki platformom low-code znacznie mniej kosztowne.
Oprogramowanie low-code dla biznesu
Wprowadzenie rozwiązań low-code jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich przedsiębiorstw, którym zależy na szybkiej optymalizacji procesów przy jednoczesnym zredukowaniu kosztów. Konieczny jest jednak wybór odpowiedniej platformy, która musi spełniać wymagania danej firmy. Każde przedsiębiorstwo ma indywidualne potrzeby, ale warto zwrócić uwagę na najistotniejszą cechę, które musi posiadać platforma low-code dedykowana do właściwie każdego biznesu.
Odpowiedni system musi więc pozwalać na zaprojektowanie wszystkich procesów, ale pozostać przy tym na tyle intuicyjny, by wprowadzanie wszelkich poprawek było możliwe nie tylko dla specjalistów zajmujących się programowaniem. Zapewni to znaczną oszczędność czasu i pieniędzy, a dodatkowo umożliwi wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, które będą wspierały rozwój biznesu.