Najbardziej popularną formą transportu towarów między lokalizacjami jest transport drogowy. Istnieje jednak wiele innych środków transportu, które mogą być korzystne w określonych sytuacjach. Jakie są zalety transportu intermodalnego i dlaczego przewozy intermodalne generują tak duże oszczędności? Jakie korzyści daje transport kombinowany?
Transport intermodalny vs. transport multimodalny
Transport intermodalny to inaczej przewóz ładunków wykorzystujący różne środki transportu (np. pociąg, ciężarówka, statek), przy użyciu tej samej jednostki ładunkowej (np. kontenera) przez całą trasę, bez konieczności przeładowywania samego towaru. Kontener pozostaje zamknięty przez całą trasę. Ryzyko uszkodzenia towaru podczas transportu jest minimalne. Jest to tzw. transport kombinowany. Proces logistyki jest maksymalnie uproszczony, co jest korzystne zarówno pod względem czasowym, jak i kosztowym. Transport multimodalny natomiast oznacza przemieszczanie towarów od punktu nadania do punktu odbioru przy użyciu więcej niż jednego rodzaju transportu, ale pod jednym dokumentem przewozowym (tzw. konosament multimodalny). Cały proces transportu jest zarządzany przez jedną firmę lub konsorcjum, które wydaje jeden konosament. Podobnie jak w transporcie intermodalnym, używa się różnych środków transportu, a charakterystyczną cechą jest spójność odpowiedzialności za cały transport, prostota administracyjna, potencjalne oszczędności i optymalizacja czasu transportu.
Dlaczego warto postawić na transport intermodalny z wykorzystaniem różnych rodzajów transportu?
Transport intermodalny oferuje wiele korzyści dla firm i organizacji logistycznych. Kombinacja różnych środków transportu pozwala na wybór najbardziej ekonomicznej opcji dla każdej części trasy, co może prowadzić do znacznych oszczędności finansowych. Wykorzystanie różnych środków transportu pozwala na optymalne wykorzystanie istniejącej infrastruktury drogowej, kolejowej i morskiej, co zmniejsza obciążenie poszczególnych systemów. Przeniesienie części transportu na kolej czy transport morski zmniejsza zatłoczenie dróg, co może przyspieszyć czas dostawy i zmniejszyć ryzyko opóźnień. Kolej i transport morski generują znacznie mniejsze emisje CO2 na tonę przewiezionego ładunku w porównaniu do transportu drogowego, co przyczynia się do redukcji śladu węglowego firmy. Wspieranie transportu intermodalnego może pomóc firmom w realizacji celów zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej. Transport intermodalny pozwala na elastyczne planowanie tras, które mogą być dostosowane do aktualnych potrzeb i warunków. Firmy mogą łatwo skalować swoje operacje transportowe, dodając więcej środków transportu w miarę wzrostu potrzeb logistycznych.