Niektóre z transportowanych towarów podlegają ścisłej kontroli i skomplikowanym procedurom. Tak jest, jeśli chodzi np. o transport paliw płynnych. Przepisy w tym zakresie są jasne, a ich naruszenia surowo karane. Sprawdź, co musisz wiedzieć, jeśli prowadzisz transport drogowy paliw płynnych.
Transport paliw płynnych – przepisy
Czym wyróżnia się transport paliw płynnych? Przepisy mówią, że tego rodzaju substancje są zaliczane do towarów niebezpiecznych – przede wszystkim dlatego, że w kontakcie z powietrzem stają się łatwopalne i grożą wybuchem. Są także toksyczne, więc każdy potencjalny wyciek zagraża środowisku. Oznacza to, że podlegają szczególnym regulacjom, a w szczególności przepisom ADR.
Umowa ADR dotyczy międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych i obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Określa ona m.in. wymogi dla pojazdów realizujących przewóz paliw płynnych. Przepisy dotyczą także obowiązków przewoźników i kierowców oraz innych kwestii mających zapewnić bezpieczeństwo podczas transportu towarów niebezpiecznych.
Transport drogowy paliw płynnych – wymagania ADR
Transport drogowy paliw płynnych należy realizować różnego rodzaju cysternami. Umowa ADR precyzyjnie określa wymagania konstrukcyjne, wytrzymałościowe, materiałowe i ciśnieniowe dla tego rodzaju pojazdów. Bardzo istotne są również oznaczenia umieszczane na cysternach. Zasady ich stosowania także są określone w umowie ADR. Każdy pojazd musi mieć także aktualne badania oraz szczególne wyposażenie (m.in. dwie gaśnice). Zasady związane z transportem ADR dotyczą zarówno przewoźnika, jak i nadawcy oraz odbiorcy. Każdy z tych podmiotów ma inne obowiązki.
Przy przewozie paliw na cysternie należy obowiązkowo umieścić oznaczenia ADR.
Jakie regulacje dotyczą przewoźnika i kierowcy?
Każdy kierowca realizujący transport paliw płynnych musi mieć uprawnienia ADR. Ponadto w pojeździe muszą się znajdować wymagane dokumenty przewozowe. Do obowiązków przewoźnika należy także upewnienie się, że:
- paliwa są dopuszczone do przewozu zgodnie z ADR,
- pojazd jest prawidłowo oznakowany,
- pojazd ma ważne badania techniczne,
- pojazd ma niezbędne wyposażenie,
- cysterna nie ma oczywistych wad, wycieków czy pęknięć,
- jednostka transportowa nie jest nadmiernie załadowana.
Hurtowy transport drogowy paliw płynnych wiąże się też z koniecznością monitorowania trasy przewozu i jej raportowania w systemie SENT, a znaczna część związanych z tym obowiązków spoczywa właśnie na przewoźniku.
Transport paliw płynnych – monitoring SENT
Transport paliw płynnych, obejmujący co najmniej 500 l lub 500 kg ładunku, musi być monitorowany za pośrednictwem SENT (Systemu Elektronicznego Nadzoru Transportu). Wymaga on rejestracji na platformie PUESC (zarejestrowany musi być nie tylko przewoźnik, ale również zarówno nadawca, jak i odbiorca transportu). Ponadto w pojeździe należy zamontować kompatybilne z SENT urządzenie do monitoringu GPS typu OBU lub ZSL. Alternatywnie można korzystać ze specjalnej aplikacji mobilnej, która jednak jest mniej wygodna w użytkowaniu. Procedura monitorowania transportu paliw płynnych powinna wyglądać następująco:
- nadawca dokonuje odpowiedniego zgłoszenia w systemie PUESC. Wymaga to m.in. uzupełnienia informacji o towarze i pojeździe, trasy czy danych nadawcy, odbiorcy oraz przewoźnika. W efekcie generowane są: numer SENT dla danego transportu oraz trzy klucze uwierzytelniające – dla każdego podmiotu biorącego w udział w transporcie;
- przewoźnik odpowiada za przesyłanie danych geolokalizacyjnych środka transportu realizującego dany przewóz. W tym celu używa urządzenia GPS lub aplikacji mobilnej;
- podmiot odbierający ma obowiązek zgłoszenia odebrania towaru – nie później niż w następnym dniu roboczym po dotarciu transportu do celu. W przypadku paliwa opałowego odbiór należy natomiast potwierdzić tego samego dnia.
Jeśli chodzi o transport paliw płynnych, przepisy są surowe, ale klarowne. Dlatego też przewoźnicy nie powinni mieć problemu z ich przestrzeganiem.